powered by Agones.gr - livescore

Δευτέρα 9 Ιανουαρίου 2012

15 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 7-1-12

Α.Σ ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΕΑΣ ΦΩΚΑΙΑΣ vs ΔΟΞΑ ΚΑΛΥΒΩΝ 4-1

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2012 ο ΗΡΑΚΛΗΣ που πέτυχε άνετη νίκη στο γήπεδό του απέναντι στην Δόξα με σκορ 4-1 και επανήρθε η ηρεμία στην ομάδα. Του Αι Γιαννιού λοιπόν και το καλύτερο δώρο για τους Γιάννηδες της ομάδας Πασχαλίδη και Τσαλδάρη ήταν αυτή η νίκη, με τον πρώτο μάλιστα να πετυχαίνει και όμορφο τέρμα. Πρώτη αγωνιστική μετά από διακοπή 2 εβδομάδων και η νίκη στο Σαββατιάτικο παιχνίδι έμελε μονόδρομος για την Φώκαια που ξεκινούσε την χρονιά με τις απουσίες του Πελιβανίδη για κόκκινη κάρτα και του Μίνγκα που έφυγε για διακοπές και ξέχασε να γυρίσει. Σ΄ έναν κακό αγωνιστικό χώρο και με σκληρές καιρικές συνθήκες ο γηραιός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας αλλά του έλειπαν οι κλασικές ευκαιρίες. Αυτό το πρόβλημα έλυσε με την επιστροφή του ο Goleador της ομάδας Ηλίας Περκίκας που πέτυχε 2 γρήγορα γκολ το ένα πιο όμορφο από το άλλο, στο πρώτο πέρασε δύο παίχτες και έπαιξε το ένα-δύο με τον Βαχτανίδη για να πλασάρει στην γωνία και στο δεύτερο θύμισε Neymar καθώς έπιασε μονοκόμματο σουτ στον αέρα από την γωνία της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στο απέναντι ‘’παράθυρο’’. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μπήκε ακόμα πιο δυνατά και καθάρισε το παιχνίδι μέσα σε ένα δεκάλεπτο με ωραίο σουτ του Πασχαλίδη έξω από την περιοχή και με εξίσου ωραίο τέρμα από τον Νάση που έκανε μια κούρσα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε ψύχραιμα τον αντίπαλο πορτιέρο. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι κατέβασαν ρυθμό, παρ όλα αυτά αν ήταν πιο σοβαροί στα τελειώματα των φάσεων θα μπορούσαν να έχουν πετύχει ακόμα 2-3 τέρματα. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Δόξας ήταν να μειώσει το σκορ σε 4-1 σε εκείνα τα 15 λεπτά που η γηπεδούχοι είχαν χαλαρώσει. Με αυτή την νίκη και με συνδυασμό την ήττα της Ανθεμούς που έπεσε αμαχητί στην Κασσάνδρα η ομάδα ανέβηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και προηγείται της Ορμύλιας και της Ανθεμούς με διαφορά τερμάτων στο σύνολο αλλά και στα μεταξύ τους παιχνίδια. Το παιχνίδι αυτό όμως αποτελεί ήδη παρελθόν και η ομάδα ετοιμάζεται για να πάει στην Όλυνθο να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα με στόχο τους 3 πολύτιμους βαθμούς που θα την κρατήσουν ψηλά αλλά και μέσα στους στόχους της.